AKTUALNOŚCI
ZGŁOSZENIA 2014
DLA ODWIEDZAJĄCYCH
DLA WYDAWCÓW
DLA PRASY
ARCHIWUM - 2013 ROK
ARCHIWUM - 2012 ROK
ARCHIWUM - 2011 ROK
ARCHIWUM - 2010 ROK
ARCHIWUM - 2009 ROK
ARCHIWUM - 2008 ROK
ARCHIWUM - 2007 ROK
 
Projekcje filmów fabularnych i dokumentalnych - 2007 rok
DRUKUJ

 

PROGRAM PROJEKCJI FILMOWYCH PODCZAS

XVI TARGÓW KSIĄŻKI HISTORYCZNEJ

w dniach 29.11-02.12.2007 r.


czwartek, 29.11.2007

 

godz. 15.00

BEZPIEKA PRETORIANIE KOMUNIZMU

czas: część 1 - 52 min., część 2 - 25 min.

Dokument Bezpieka - pretorianie komunizmu według scenariusza i w reżyserii Bogdana Łoszewskiego jest dynamicznie opowiedzianą historią 9-letnich rządów bezpieki w strukturach komunistycznego państwa. Realizatorzy wykorzystują archiwalne - w większości niepublikowane dotąd - materiały filmowe, w tym oryginalne nagrania operacyjne SB. Dzieje bezpieki przedstawiają historycy IPN i pracownicy archiwów Instytutu, oraz świadkowie wydarzeń sprzed lat i ofiary represji.

 

godz. 17.00

ROZPOZNAWAĆ! WYKONYWAĆ! ZAPOBIEGAĆ!

POD OKIEM BEZPIEKI 1956-1989

czas: 30 min.

Zawiera materiały źródłowe dotyczące technik operacyjnych UB i SB stosowanych wobec „wrogów PRL”. Werbunek tajnych współpracowników, zakładanie teczek (i ich zawartość), zakładanie podsłuchów, kontrola korespondencji, szukanie haków, gry operacyjne itd.

 

godz. 18.00

BYLIŚMY ŻOŁNIERZAMI (WE WERE SOLDIERS) 2002 r.

wprowadzenie: Artur Dmochowski, TVP Historia

reżyseria: Randall Wallach, obsada: Mel Gibson, Madeline Stowe, Chris Klein, Greg Kinnear, czas: 138 min., dyst.: Monolith

Film producentów Braveheart: Waleczne serce, z udziałem Mela Gibsona. Powstał w oparciu o bestsellerową powieść generała Harolda Moora i Josepha Gallowaya opisującą bitwę w Dolinie Śmierci. Historia pierwszego starcia Amerykanów z Vietcongiem, które zamiast stać się przestrogą, było początkiem koszmaru. Czterystu żołnierzy dokonało ataku na ponad dwutysięczną armię Wietnamczyków. Wzruszająca opowieść o ludziach czynu i ich rodzinach, czekających na wieści z frontu.

 

 

piątek, 30.11.2007


godz. 11.00

NARODZINY SOLIDARNOŚCI

czas: 86 min

Podpisane 31. sierpnia 1980 roku Porozumienia Sierpniowe utorowały drogę do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" - pierwszej niezależnej od władzy komunistycznej organizacji związkowej za żelazną kurtyną, a zarazem masowego ruchu obywatelskiego. Ta polska rewolucja z 1980 roku była początkiem końca systemu komunistycznego.


godz. 13.00

NIEWYGODNA SOLIDARNOŚĆ

czas: 86 min

Solidarność w 1980 roku nie schodziła z pierwszych stron gazet na całym świecie. Podczas, gdy w oczach zachodnich rządów ,,polski kryzys" był zagrożeniem dla stabilności i pokoju światowego, zwykli ludzie oferowali pomoc i okazywali wielką sympatię Polakom.

godz. 15.00

ŻOŁNIERZE WYKLĘCI

czas: 30 min.

Wstrząsająca opowieść o dwóch partyzantach polskiego podziemia niepodległościowego z terenów Białegostoku: mjr. Janie Tabortowskim ps. „Bruzda” oraz ppor. Stanisławie Marchewce ps. „Ryba”.

godz. 16.00

USKOK

czas: 24 min.

Film przedstawia zakończone tragicznie, powojenne losy jednego z najbardziej znanych dowódców AK–WiN na Lubelszczyźnie kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”, który zginął otoczony przez żołnierzy KBW i funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. W zdobytym bunkrze UB natrafiło na pamiętnik „Uskoka” stanowiący dziś bezcenne źródło ilustrujące okres tworzenia się komunistycznej rzeczywistości w Polsce.

 

godz. 17.00

OSTATNI…

czas: 24 min.

Film prezentuje sylwetkę ostatniego ukrywającego się partyzanta niepodległościowego podziemia na Lubelszczyźnie, Józefa Franczaka ps. „Lalek”. Unikalne relacje osób najbliżej związanych z partyzantem oraz nieznane dotąd materiały archiwalne, pokazujące obraz niezłomnego bohaterstwa i kulisy zdrady.

 

 

 

godz. 18.00

 

ŻYCIE NA PODSŁUCHU (DAS LEBEN DER ANDEREN) 2006 r.
wprowadznie: prof. Cezary Król

reżyseria: Florian Henckel von Donnersmarck, obsada: Ulrich Me, Sebastian Koch, Martina Gedeck, czas: 137, dyst.: Monolith Plus

Film nagrodzony licznymi nagrodami filmowymi. W domu podejrzanego o nielojalność wobec Nie­mieckiej Socjalistycznej Partii Jedności pisarza, założony zostaje podsłuch. Śledztwo prowadzi bezlitosny kapitan Stasi Gerd Wiesler. W miarę jak Wiesler coraz lepiej poznaje sekrety swoich ofiar, ich życie zaczyna go coraz bardziej fascynować i wciągać.

 

sobota, 01.12.2007


godz. 11.00

NIE TYLKO ENIGMA

czas: 59 min

W programie przedstawiono osiągnięcia polskiego wywiadu stanowiące bezcenny wkład w wysiłek wojenny aliantów w latach II wojny światowej. Jeszcze przed wojną polscy kryptolodzy złamali kody niemieckiej maszyny szyfrującej "Enigma". Przekazanie rezultatów tych prac Brytyjczykom i Francuzom uznaje się za szczególnie istotny wkład naszego kraju w walkę na tajnym froncie. Wywiad polski odegrał dużą rolę w rozpoznaniu wielu ściśle tajnych strzeżonych tajemnic wroga, w tym broni odwetowych V1 i V2.

 

godz. 12.30

...OD CHICAGO DO TOBOLSKA...

czas: 60 min

Występy Jana Pietrzaka i innych polskich artystów, którzy piosenką i kabaretem sprzeciwiali się systemowi komunistycznemu. W czasach PRL-u często właśnie kabaret był jedynym miejscem, w którym można było o pewnych kwestiach mówić publicznie. A jego twórcy dołączali się do symbolicznej walki 11 Listopada z 22 Lipca - patriotyzmu z "nową tradycją".

 

godz. 14.00

PAMIĘTAJCIE GRUDZIEŃ

czas: 42 mi.n.

Film pokazuje zamieszki i wspomnienia uczestników oraz obraz miasta w grudniu 1970 roku. Zdjęcia z dziennika telewizyjnego i wypowiedzi PZPR. Wypadki na wiadukcie. Walkę UB i partii o zamazanie i wykreślenie tych wydarzeń z pamięci społeczeństwa i walkę opozycji o tę pamięć i pomnik.

 

godz. 15.00

BIBUŁA (PRASA KONSPIRACYJNA)

czas: 23 minuty

Film dokumentalny o wielkopolskiej prasie podziemnej. Mowa w nim o powstaniu i działalności takich pism jak „Obserwator Wielkopolski”, „Bez debitu”, „Veto”, „Czas”, „Czas Kultury” i opozycyjne, podziemne pisma studenckie.

godz. 16.00

PROCESY

czas – 26 min

Tematem filmu są dwa pokazowe procesy pierwszej dekady lat 80-tych w Poznaniu. Doszło do nich w wyniku wpadek ukrywających się działaczy opozycji. Najgłośniejszym procesem tego okresu był proces Janusza Pałubickiego – przywódcy podziemnej „Solidarności” w Wielkopolsce. Największym z kolei procesem politycznym była sprawa grupy Politechniki Poznańskiej, która zaczęła się od wpadki nielegalnej drukarni. W programie konfrontuje się dokumenty z procesów oraz relacje oskarżonych. Wykorzystano materiały z archiwum PTV w Poznaniu.

godz. 17.00

OBÓZ GĘBARZEWO

czas – 23 min. 40 sek.

Film dokumentalny o ośrodku internowania w Gębarzewie, do którego 13 XII 1981 r. trafili poznańscy opozycjoniści. Film rozpoczyna się od opisu dojazdu do Gębarzewa i wjazdu za bramę więzienia, a kończy otwarciem bramy i wyjściem bohaterów akcji filmowej, byłych internowanych, na zewnątrz. Program przywołuje, atmosferę panującą wśród internowanych, ich ówczesną antyreżimową postawę, warunki więzienne oraz metody jakimi starano się złamać internowanych.

godz. 18.00

KATYŃ, 2007 r.

wprowadzenie: dr Krzysztof Kunert

reżyseria: Andrzej Wajda, obsada: Artur Żmijewski, Maja Ostaszewska, Maja Komorowska, Jan Englert, Danuta Stenka, Andrzej Chyra, Paweł Małaszyński, Krzysztof Kolberger, Krzysztof Globisz, czas: 125, dyst.: ITI Cinema Sp. z o.o.

 

Początek II wojny światowej. Po inwazji hitlerowskich Niemiec na Polskę, 17 września 1939 na polskie ziemie wkraczają również oddziały armii radzieckiej. Wszyscy polscy oficerowie trafiają do sowieckiej niewoli. Anna, żona rotmistrza Pułku Ułanów w Krakowie, czeka na męża, a oczywiste dowody świadczące o jego śmierci, przyjmuje z niedowierzaniem. Żona generała w kwietniu 1943 roku dowiaduje się o śmierci męża po odkryciu przez Niemców masowych grobów polskich oficerów w lesie katyńskim.

 

niedziela, 02.12.2007


godz. 11.00

ŻOŁNIERZE PIŁSUDSKIEGO - JÓZEF BECK

czas: 84 min.

Bohaterami programu są żołnierze Pierwszej Kompanii Kadrowej, ci, którzy w 1914 roku, wraz z wybuchem Wielkiej Wojny, "rzucili na ofiarny stos swój życia los", by walczyć o odbudowę niepodległej Polski i tworzyć zalążek jej przyszłej armii Celem programu jest przypomnienie postaci Józefa Becka - ówczesnego ministra spraw zagranicznych.

 

godz. 12.45

PRYWACIARZE

czas: 90 min.

Prywatni wytwórcy, sklepikarze, rzemieślnicy, handlarze. Zwalczani od początku funkcjonowania władzy "ludowej" przetrwali do końca jej rządów aby walnie przyczynić się do budowania podstaw gospodarki rynkowej wolnej Polski. Celem programu jest przedstawienie tzw. prywaciarzy w oficjalnej propagandzie, przybliżenie nienormalnych z naszego punktu widzenia stosunków ekonomicznych panujących w PRLu i typowo polskiej umiejętności radzenia sobie w każdej sytuacji czyli tzw. "kombinowania".


godz. 18.00

WIATR BUSZUJĄCY W JĘCZMIENIU (THE WIND THAT SHAKES THE BARLEY) 2006 r.

wprowadzenie Grzegorz Swoboda

reżyseria: Ken Loach, obsada: Cillian Murphy, Padraic Delaney, Liam Cunningham, czas: 127 min.

dyst.: Best Film

Film nagrodzony Złotą Palmą w Cannes w 2006 r. Przełom lat 1920-21. Po samozwańczym ogłoszeniu niepodległości Irlandia jest w niesłychanie brutalny sposób pacyfikowana przez wojska brytyjskie. Ken Loach ukazuje historię dwóch braci, którzy w imię wielkich idei i walki o równość i sprawiedliwość zostają zmuszeni, żeby stanąć przeciwko sobie.

 

Informacje i rezerwacje dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych:

Elżbieta Czachowska, tel. 022 687 10 73, w godz. 08.00–16.00,

e–mail: beata.jarzebowska@onet.eu

 

 

Organizatorzy:

porozumienie_wydawcow_ksiazki_historycznej_.jpglogo_zamku_.jpglogo_do_na_strone___kolor_2_jpg__.jpgsmp.jpg

Patronat honorowy:

wersja1_krzywe.jpgmkidn_01_cmyk_.jpg20110530_mnisw_logotyp_01_.jpgMINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ

Partnerzy:

metro.jpgMatras

Patroni medialni:

TVP HISTORIAmw_.jpgBIBLIOTEKA ANALIZMAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKIrynek_ksiazki_.jpgdk_logo.jpg_.jpgsm.jpglogo_uwazam_rze_.jpglogo_nw.pdf_stron__.jpgnewsweek_historia_cz_.jpgWsieci HistoriaHISTORYKONkonflikty_.jpgWarszwaska GazetaZakazana Historiadzieje.pl_logo.jpgPoligonlogo_.jpg
© NESSO.S.C 2007