AKTUALNOŚCI
ZGŁOSZENIA 2014
DLA ODWIEDZAJĄCYCH
DLA WYDAWCÓW
DLA PRASY
ARCHIWUM - 2013 ROK
ARCHIWUM - 2012 ROK
ARCHIWUM - 2011 ROK
ARCHIWUM - 2010 ROK
ARCHIWUM - 2009 ROK
ARCHIWUM - 2008 ROK
ARCHIWUM - 2007 ROK
 
PROGRAM FILMÓW
DRUKUJ

PROJEKCJE FILMOWE PODCZAS TARGÓW KSIĄŻKI HISTORYCZNEJ

SALA KINOWA ZAMKU KRÓLEWSKIEGO

(Wstęp na wszystkie filmy jest bezpłatny)

 

29 listopada (czwartek) – Studio Universal

 09:00–11:40 Robin Hood (2h 35 min)

(reż. Ridley Scott)

Zdobywca Nagrody Akademii Russel Crowe i reżyser legendarnego Gladiatora  Ridley Scott łączą siły w epickiej opowieści o przygodach Robin Hooda. Oto niezwykła historia człowieka, którego losy dały początek nieśmiertelnej legendzie. Dzielny wojownik Robin zostaje wyjęty spod prawa, gdy wraz z grupą swych wiernych towarzyszy broni opowiada się przeciwko skorumpowanemu królowi Anglii. Zbuntowany bohater udaje się do Nottingham, gdzie poznaje pełną animuszu Lady Marion (nagrodzona przez Akademię Cate Blanchett). Zafascynowany jej osobą zrobi wszystko, by zdobyć serce tej pięknej kobiety i ocalić jej rodzinne ziemie przed zbliżającym się zagrożeniem. W konsekwencji dramatycznych wydarzeń, Robin i jego ludzie zostaną wciągnięci w krwawą wojnę, która zadecyduje o przyszłej chwale Anglii oraz rozsławi legendę szlachetnego banity.

 

 11:50–14:00 Zabić drozda (2h 9 min)

(reż. Robert Mulligan)

Zabić drozda – edycja Jubileuszowa. Legenda kina Gregory Peck wciela się w rolę odważnego prawnika z południa - Atticusa Fincha, za co otrzymał Nagrodę Akademii® dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Kreację docenił również Amerykański Instytut Filmowy i uznał Atticusa za najlepszego bohatera wszechczasów w historii kina. Adaptacja powieści Harpera Lee, za którą autor otrzymał Nagrodę Pulitzera, powieść o niewinności, determinacji i zasądzeniu kary. Film otrzymał 8 nominacji do Nagrody Akademii i zdobył 3 statuetki.  Ten uwielbiany przez widzów klasyk został wzbogacony o godziny materiałów dodatkowych, zremasterowany cyfrowo i w pełni odrestaurowany aby uzyskać jak najlepszą jakość obrazu i dźwięku. Zobacz to na własne oczy i zapamiętaj dlaczego „grzechem jest zabić drozda”.

 

14:10–16:25 Na Zachodzie bez zmian (2h 13 min)

(reż. Lewis Milestone)

Film w pełni odrestaurowany z oryginalnych materiałów filmowych i zremasterowany cyfrowo w celu uzyskania najwyższej jakości HD. W przeciwieństwie do większości filmów „z przesłaniem”, ascetyczny i wymowny obraz Lewisa Milestone’a będący adaptacją antywojennej powieści Ericha Marii Remarque’a po dziś dzień nie stracił nic ze swej siły przekazu. Jeszcze długie lata po pierwszym ukazaniu się na ekranach jego wyświetlanie zabronione było w wielu krajach, które szykowały się do wojny.

Fabuła ukazuje grupę młodych niemieckich rekrutów podczas I wojny światowej i przemianę ich postawy od idealizmu do rozczarowania. Centralna postać filmu, Paul Baumer (Lew Ayres) deklaruje: „Żyjemy w okopach i walczymy. Staramy się nie dać się zabić - to wszystko”. Na Zachodzie bez zmian,  to antologia sławnych już dziś scen: Ayres uwięziony w leju po bombie z człowiekiem, którego zabił; pierwsze spotkanie rekrutów i weteranów; żołnierze piechoty masowo ginący w rytm strzelających karabinów maszynowych; nocne pływanie przy świetle księżyca z francuskimi dziewczętami; pacyfistyczna przemowa Ayresa do zaskoczonych kolegów czy wreszcie ujęcie dłoni żołnierza sięgającego po zgubnego motyla.

 

 16:35–19:25 Gladiator (2 h 35 min)

(reż. Ridley Scott)

Rzymski generał Maximus skazany na śmierć przez pretendenta do tronu imperium, cudem uchodzi z życiem z zastawionej na niego pułapki.  Pojmany przez handlarza niewolników, poddany morderczemu treningowi, zostaje gladiatorem. Dzięki swym niezwykłym umiejętnościom powraca do Rzymu, na arenę Colosseum, gdzie szybko zyskuje szansę na zemstę. Gladiator to nagrodzone Oscarami© arcydzieło, epicka historyczna opowieść w niezwykle dramatyczny sposób przedstawiona przez Ridley’a Scotta (Thelma i Louise, Hannibal, Helikopter w ogniu, American Gangster), jednego z najwybitniejszych reżyserów XX wieku.

 

1 grudnia (sobota)

 13:00 E.T. (1 h 55 min) – Studio Universal

(reż. Steven Spielberg)

Przeżyj ponownie przygodę i magię jednego z najbardziej lubianych filmów  wszechczasów – E.T. –  w reżyserii laureata Nagrody Akademii, Stevena Spielberga. Porywająca, ponadczasowa historia dla widzów w każdym wieku, opowiadająca o niezapomnianej podróży zagubionego kosmity i jego przyjaźni z 10-letnim chłopcem. Dołącz do Elliotta (Henry Thomas), Gertie (Drew Barrymore) i Michaela (Robert MacNaughton), którzy wspólnie starają się pomóc E.T. w powrocie do domu.

 

16:45 Dzieci Isfahanu (dok., ok. 14 min) – Muzeum Historii Polski

 

17:10 Olimpijczycy (dok., ok. 14 min) – Muzeum Historii Polski

 

 

Organizatorzy:

porozumienie_wydawcow_ksiazki_historycznej_.jpglogo_zamku_.jpglogo_do_na_strone___kolor_2_jpg__.jpgsmp.jpg

Patronat honorowy:

wersja1_krzywe.jpgmkidn_01_cmyk_.jpg20110530_mnisw_logotyp_01_.jpgMINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ

Partnerzy:

metro.jpgMatras

Patroni medialni:

TVP HISTORIAmw_.jpgBIBLIOTEKA ANALIZMAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKIrynek_ksiazki_.jpgdk_logo.jpg_.jpgsm.jpglogo_uwazam_rze_.jpglogo_nw.pdf_stron__.jpgnewsweek_historia_cz_.jpgWsieci HistoriaHISTORYKONkonflikty_.jpgWarszwaska GazetaZakazana Historiadzieje.pl_logo.jpgPoligonlogo_.jpg
© NESSO.S.C 2007